Výjezdní porady

Cíl

Výjezdní porady slouží k prodiskutování velkých témat, na které je třeba se plně soustředit a zároveň změna prostředí umožní budovat týmového ducha a celkovou pohodu. 

Popis opatření

Výjezdní poradu je možné chápat jako “adapťák” pro pedagogy. Slouží nejen k řešení velkých témat, jako je např. vize školy, pravidla školy, novinky ve školství atd., ale slouží i jako prostor pro vzdělání a seberozvoj všech přítomných. Zároveň umožňuje se naladit na nadcházející období - ať už to prázdninové (pokud je realizována na konci roku), nebo naopak může pomoci k adaptaci na nadcházející školní rok v rámci přípravného týdne. 

Určitým benefitem výjezdních porad je to, že dojde ke změně prostředí. Nemáte před sebou zaskládaný stůl, který říká “tohle ještě všechno musíš udělat”. Změna prostředí umožňuje plné soustředění na to, co musíte zvládnout vy - jako pedagogický tým - tým, který potřebuje být jednotný, otevřený novým příležitostem a výzvám, aby mohl vést k jednotě a otevřenosti i žáky.   Témata výjezdních porad mohou být různá a v případě potřeby je vhodné téma prodiskutovat na klasické poradě, zvláště pokud vnímáte, že je to oblast, která by vás jako sbor mohla posunout dopředu. 

Zní to zatím jako mnoho práce a málo odpočinku? Nebojte se i v rámci výjezdních porad je prostor pro neméně důležitý odpočinek. Ten zkuste strávit společně, vymyslete zábavnou aktivitu pro všechny, povídejte si s kolegy, anebo se těšte na to, co pro vás připravilo vedení či zkušení lektoři, kteří mohou být rovněž součástí takové porady. 

TIP!

  • Nebojte se přinášet návrhy na aktivity, oblasti kam by se dalo s týmem vyrazit. Je to i váš čas a při řešení důležitých věcí byste se měli cítit příjemně.
  • Chtějte, aby zasedání bylo pravidelné a mohli jste si tak plánovat své osobní volno.
  • Výjezdní setkání je možné financovat z projektu - stejně tak to dělá škola Na křižovatce. 

DŮLEŽITÉ!

Stále si říkáte, že výjezdní zasedání není důležité? Opak je pravdou, oproštění se od každodenních povinností a změna prostředí napomáhá ke zvýšení efektivity práce. Zkuste se na takové setkání těšit, přinést tam něco, co vám dělá radost, protože poté už z něho nebude jenom pracovní povinnost, ale něco co potřebujete a chcete! 

Příklad z praxe

Ve škole Na křižovatce si na výjezdy vzpomíná i učitelka II. stupně:

"V podstatě se řeší věci, které se klidně mohly řešit ve sborovně, samozřejmě mohly, ale..."

Kde se dozvím více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info