Návštěvy partnerských škol

Cíl

Největším nepřítelem změny postoje u učitelů je přesvědčení, že některé věci prostě "zní hezky, ale nejsou možné". Návšteva jiné ZŠ, kde už takto označené opatření nebo praxe běží, je nejúčinnějším způsobem jak daný mýtus vyvrátit.

Popis opatření

Návštěva jiné ZŠ může proběhnout v rámci regionu, celé ČR, nebo stáží  v zahraničí. Ve škole Na křižovatce se v rámci projektu vypravili do školy v Berlíně. Škola se nacházela ve čtvrti, která byla převážně imigrantská, takže hodně dětí pocházelo z komplikovaných podmínek, měly v minulosti přerušovanou školní docházku a němčina nebyla jejich mateřský jazyk, navzdory tomu škola fungovala velice inkluzivně a žáci a žákyně byli samostatní. Druhá návštěva vedla na Slovensko, do školy ve městě, kde se potýkají s marginalizovanými romskými komunitami.  Obě tyto cesty zarezonovaly mezi učiteli a asistenty, kteří se jich přímo ani neúčastnili. Zkušenost byla pro pedagogy, kteří se vrátili, tak silná, že o ní hodně mluvili se svými kolegy a kolegyněmi, témata se objevovala také na učitelských kavárnách. Učitelky, které cestu podnikly, přinesly do školy různá témata, jako například samostatnost žáků/žákyň, důvěru mezi sborem a žáky/žákyněmi, otevřenost školy vůči rodičům/pečujícím osobám, nebo změnu organizace výuky. Všechna témata jsou v souladu s vizí školy, a návštěvy jiných ZŠ tak nastartovaly diskuzi o těchto hodnotách i ze strany sboru.

Tipy

  • Po návratu z návštěvy uspořádejte pro ostatní kolegy a kolegyně setkání, kde jim můžete sdělit svoje dojmy a zkušenosti. Můžete jim promítat fotky a videa nebo jim při šálku kávy vysvětlit, jak to v navštívené škole fungovalo.

DŮLEŽITÉ!

Nikoho do výjezdu nenuťte, ale když je někdo na vážkách, nebo má strach, zkuste s ním nebo s ní neformálně promluvit. Učitelé, kteří jsou ohledem inkluze "na vážkách" jsou přesně cílovou skupinou tohoto opatření. 

Příklad z praxe

Speciální pedagožka ze školy Na křižovatce se návštěvy neúčastnila, ale reflektovala její dopad na své kolegyně:

"Já mám tuto zkušenost Když se podařilo kolegyním vyjet do Německa do Berlína..."

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info