Návštěvy jiných škol 

Cíl

V pracovním nasazení se občas stane, že začneme vidět černě. A popravdě to se pak špatně něco mění - zvláště náš postoj k různým inovacím. Cílem tohoto opatření je umožnit vám, pedagogům, vidět věci jinak - z jiné perspektivy a hlavně v jiné škole, protože když uvidíme, že něco jde, tak se to lépe bude zavádět i tam, kde už si to začalo říkat o prázdniny.

Popis opatření

Pamatujete si na svoje spolužáky/spolužačky z vysoké školy? Možná jste s nimi v kontaktu a možná si s nimi i píšete a vyměňujete si novinky z pedagogického světa. A co takhle novinky sdílet tváří v tvář a navzájem se navštívit přímo v práci? Nebo jste třeba slyšeli o nějaké metodě, kterou zatím používá jenom jedna škola v naší zemi, nebo v zahraničí? Líbilo by se vám vidět naživo, jak s touto metodou pracovat? Anebo si jen myslíte, že stáže by měli být součástí pracovního rozvoje?

Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, tak neváhejte a zkuste toto téma otevřít na poradě, na setkání učitelského klubu, anebo při individuálních rozhovorech s vedením. 

Zkuste být na rozhovor/diskuzi připraveni. Naplánujte si jak by návštěva školy probíhala, co by mělo být cílem, atp. U škol v zahraničí buďte o krok napřed a klidně napište nezávazný email, zdali by pro ně bylo zajímavé navázat spolupráci.

Návštěva jiné školy přinese vám i vašim kolegům/kolegyním různorodá témata, která mohou nastartovat diskuzi a případnou změnu. 

TIP!

Po návratu z návštěvy uspořádejte pro ostatní kolegy a kolegyně setkání, kde jim můžete sdělit svoje dojmy a zkušenosti. Můžete jim promítat fotky a videa nebo jim při šálku kávy vysvětlit, jak to v navštívené škole fungovalo.

DŮLEŽITÉ!

I pouhé načerpání atmosféry jinak fungujícího prostředí často stačí ke změně vnímání naší pracovní reality. 

Pokud máte o návštěvu jiného zařízení zájem, nebojte se ho prosadit. 

Příklad z praxe

Speciální pedagožka ze školy Na křižovatce se návštěvy neúčastnila, ale reflektovala její dopad na své kolegyně:

"Mám zkušenost, že když se podařilo kolegyním vyjet do Německa, do Berlína, podívat se do škol přes ČOSIV, tak to tam viděly v praxi..."

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info