Zapojení rodičů do tvorby vize školy

Zapojení rodičů do tvorby vize školy je velmi důležité pro vytváření pozitivního klimatu a vytvoření komunity školy.

Je mnoho způsobů jak vás může škola zapojit do tvorby vize. Mezi tyto platformy komunikace mezi rodiči/pečujícími osobami a školou patří:

• Třídní rodičovské schůzky jsou dobrým místem, kde zástupce školy (třídní učitel/ka) může s vámi rodiči/pečujícími osobami promluvit o vizi školy. Měl by vás uvést do celé situace, popsat proč a jak škola na vizi pracuje. Je důležité, abyste vizi a jejím dopadům ve vzdělávání žáků a žákyň rozuměli. Nebojte se proto ptát, říkejte co je pro vás důležité, kde vidíte slabá místa, jak byste chtěli školu vylepšit. Vaše připomínky, postřehy by měly být tlumočeny skrze třídního učitele dál k pedagogickému sboru a vedení školy.
  • Vizi může být umístěna na webových stránkách školy. O jejím vyvěšení na web byste měli být informováni e-mailem a následně se můžete zapojit do diskuze o směřování školy, kam dochází vaše dítě.
  • Vize může být součástí newsletteru školy, nebo uvítacího mailu na začátku školního roku. Nepodceňujte proto čtení těchto materiálů. Mohou v nich být důležité informace, ke kterým se můžete vyjádřit a tvořit tak školní komunitu a prostředí.
  • Diskutovat na téma vize školy je možné i přes školní asistentku.
  • Už jste slyšeli o rodičovské kavárně? Nebo pravidelně do ní docházíte? Nebojte se zde téma vize školy otevřít, pokud tak neudělá samo vedení školy.
  • Další formou, kde se téma vize může otevřít jsou neformální setkání. Zkuste hovořit a diskutovat o tom, jakou školu chcete pro své děti mít. Vždyť pokud se budou děti do školy těšit, tak si i vy ušetříte mnoho starostí.

TIP!

Hovořte o svých představách s učiteli, vedením školy. Nečekejte až vás k tomu vyzvou - dejte věci do pohybu a napomáhejte škole na cestě ke změně, která pomůže vytvořit lepší prostředí pro vaše dítě.

Necítíte se zatím na diskuzi s učiteli/vedením? Do ničeho se nenuťte. Budování vztahu a důvěry trvá nějakou dobu, zvlášť pokud se ve škole cítíte nejistě, nebo máte špatnou předchozí zkušenost. Dejte tomu čas a zatím si jen pročítejte informace, zajímejte se o to jak to vnímá vaše dítě, vaši přátelé.

Příklad z praxe

Pani ředitelka z inkluzivní školy ve vyloučené lokalitě říká:

"Vize podložená debatou se sborem potom může jít dál do světa, pak je..."