Sprchové kouty bez bariér

Cíl

U školních tělocvičen a bazénů musí být k dispozici též bezbariérové sprchové kouty, nebo sprchové boxy.  Vždy je třeba myslet na dostatečně široký vstup (minimálně 80 cm) a dostatečný manipulační prostor (prostor s průměrem 1,5 metru).

Popis opatření

Sprchové kouty a sprchové boxy musí mít rozměry minimálně 90 x 90 cm. Vedle sprchového prostoru musí být volné místo pro odložení vozíku a věcí, které musí být oddělitelné od vodního paprsku zástěnou nebo závěsem. 

Výškový rozdíl podlahy a dna sprchového boxu nebo koutu může činit nejvýše 2 cm. 

Sprchové kouty i sprchové boxy musí být vybaveny sklopným sedátkem o rozměrech nejméně 45 cm × 45 cm ve výši 46 cm nad podlahou. Na stěně kolmé k sedátku a v dosahové vzdálenosti musí být ruční sprcha s pákovým ovládáním. V místě ruční sprchy musí být vodorovné a svislé pevné madlo. 

V dosahu ze sedátka a to ve výšce 60 - 120 cm a také v dosahu z podlahy a to nejvýše 15 cm nad podlahou musí být ovladač signalizačního systému nouzového volání.

Pro osoby se zrakovým postižením musí být dveře na vnější straně vstupu ke sprchám ve výši 20 cm nad klikou označeny štítkem s hmatným orientačním znakem a s příslušným nápisem v Braillově písmu jako je text "sprchy muži". Braillovo písmo musí mít parametry standardní sazby.

V šatnách je třeba dávat pozor i na to, aby věšáky na oblečení, fény a alespoň část zrcadel byly dostupné člověku sedícímu na vozíku - tzn. ve výšce 110 cm.

Kde se dozvím více informací

Vyhláška č. 398/2009 Sb. o bezbariérovém užívání staveb

Poradenství ve věci zpřístupnění pro osoby se zrakovým postižením

Poradenství ve věci zpřístupnění pro osoby s tělesným postižením.

Poradenství ve věci zpřístupnění pro osoby se sluchovým postižením

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info