Koordinace asistentů pedagoga

Cíl

Cílem opatření je seznámit vás asistenty/ky pedagoga s možnostmi koordinace vaší práce na škole.

Popis opatření

Jste na škole nový/á asistent/ka pedagoga a připadáte si trošku jak v říši divů? Není se čemu divit, start v novém zaměstnání je vždy náročný, a proto je důležité k zorientování se v prostředí a celkově situaci ve škole najít pomocnou ruku. Kdo jím může být? Určitě to může být učitel/ka, se kterou budete trávit většinu času v hodinách. Může to být jiný profesně zkušenější asistent/ka pedagoga, který/á už na škole působí. Avšak v ideálním případě byste měl/a hledat a obracet se na učitele/ku, jenž/jež  by vás měl mít jako asistenty pedagoga na starosti. 

Takovým pedagogem ve většině případů bývá speciální pedagog/žka, který to má i ve výčtu činností dle vyhlášky. Avšak škola může takovým vedoucím všech asistentů zvolit někoho jiného. Ptejte se na to už při přijímacím pohovoru, anebo v přípravném týdnu. Je důležité, aby činnost vás podporovatelů byla koordinovaná a měla tak větší dopad. 

Tip

  • Ptejte se na vašeho koordinátora již při výběrovém řízení, nebo v přípravném týdnu.
  • Požádejte vedení o zřízení této pozice. 
  • Vneste toto téma na učitelský klub, poradu - zkuste hovořit o tom, proč to má smysl. 

DŮLEŽITÉ!

Koordinace asistentů pedagoga je důležitou součástí pozitivního klimatu ve škole a školní třídě. Pokud jsou schopní spolu pedagogičtí pracovníci komunikovat a domlouvat se na postupech je snažší pro žáky tyto vzorce chování přijímat.

Příklad z praxe

O funkci zástupce pro asistenty hovoří výchovná poradkyně ze ZŠ Velká:
"Protože nás je už hodně, tak došlo k reorganizaci i vedení. Vznikla funkce zástupkyně pro inkluzi a vzdělávání. Paní zástupkyně má na starosti i vedení asistentů pedagoga, jejich činnost, zázemí a podobně."

Kde se dozvím více informací

Vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, v platném znění.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info