Komunikace s rodiči

Cíl

Cílem opatření je nastavit vhodný způsob komunikace mezi rodiči žáka a školou (asistentem pedagoga a učitelem). 

Popis opatření

Rodiče mnohdy chtějí jen to nejlepší pro své děti. A někdy nejsou schopni ustoupit ani o milimetr, aby náhodou jejich dítěti někdo neublížil. V takto svázané spolupráci je potom velmi těžké pracovat a udržet si profesionální přístup. 

Nebojte se však i v takových případech existuje řešení, které mnohdy pomůže celou situaci odlehčit a nastavit spolupráci v zájmu dítěte tím správným směrem. 

Rodič dítěte s jakoukoliv diagnózou to má náročné, tápe v samotné diagnóze, v přístupu k dítěti  a k tomu všemu se přidávají každodenní povinnosti a navíc i škola - potažmo asistent pedagoga a učitel něco chtějí. Věřte, že každému z nás by za chvíli “ujely nervy”. A jak to tedy udělat, aby nebylo poražených? 

Zeptejte se rodičů, co si pro své dítě přejí? Ať se zkusí zamyslet, představí si ho a řeknou co pro něj v rámci školy vlastně potřebují, chtějí. Následně zkuste říci, co mu jako asistent pedagoga můžete nabídnout a co na druhou stranu budete potřebovat od rodičů, aby vše směřovalo ke splnění jejich přání (pokud je reálné). A na těchto základech zkuste postavit vaši komunikaci a spolupráci. Vźdyť nám všem jde o to, aby se dítěti ve škole líbilo, užil si školní docházku a vyšel z ní s mnoha dovednostmi a vědomostmi. 

Na schůzce s rodiči se zkuste držet tří bodů 

Tip

Pokud rodič přijde naštvaný, nechte ho upustit páru. Nechte ať se chvíli vypovídá, vynadává. A pak pokračujte diskuzí. Samosebou pokud agrese překračuje určitou míru, tak jej na to upozorněte a domluvte si schůzku na někdy jindy. 

Choďte na kurzy na téma krizové komunikace, nebo požádejte vedení o takové školení na půdě školy. Případně si můžete s kolegy zahrát divadlo a jednotlivé problémové situace si “přehrát” a najít řešení. 

DŮLEŽITÉ!

Komunikace s rodičem nemusí být náročná. Jde jen o to si hned na začátku vyjasnit hranice ve vašem vztahu, vyjasnit si priority ve vztahu k dítěti a rovněž poukázat na nutnost spolupráce a možnosti, které jako asistent pedagoga máte. 

Při komunikaci s rodičem je dobré si domluvit společný postup s pedagogem, tak abyste i vy působili jednotně. 

Příklad z praxe

Paní asistentka hovoří o přínosech kurzů a obtížích v komunikaci s rodiči dětí s SVP:
"Byla jsem s kolegyní na kurzu komunikace s rodiči. Právě jak komunikovat, když..."

Kde se dozvím více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info